HDW084MC Downlight
Basic parameters
| Model: | HDW084MC |
| Bar code: | 5907377258827 |
8W, 640lm, 6500K, IP40
HEDA Downlight is a family of compact recessed LED luminaires designed for installation in suspended ceilings and intended for accent lighting in residential and commercial interiors. The luminaires provide a luminous flux of 640 lm at 8 W, with an efficiency of up to 80 lm/W. The series is available in 4000K and 6500K colour temperature versions and offers two beam angles – 38° and 60°, allowing the lighting distribution to be tailored to specific application requirements. A colour rendering index of CRI >80 ensures accurate colour reproduction. The luminaires are manufactured from polycarbonate and aluminium, feature an IP40 protection rating and are designed for a 65 mm ceiling cut-out. The rated lifetime of the light source is 15,000 hours. The luminaires are non-dimmable. Data sheet HDW084MC CE certificate HDW084MCBASIC INFORMATION
| Type: | Downlight |
| Wattage: | 8W |
| Luminous flux: | 640lm |
| Color temperature: | 6500K |
| CRI: | >80 |
| Beam angle: | 60° |
| Voltage: | 180-260V |
| EEI: | G |
| Dimensions: | 78x78x52mm |
| IP: | IP40 |
| on/off: | >7 500 |
Linear Luminaires
Ceiling lamps
Downlight
High bay
LED Panels
Lighting modules
Surface mounting
Suspended LED fixtures
Waterproof LED fixtures
Solar luminaires
Architectural
Ceiling lamps
Floodlights
High power projectors
Park Lamps
Street lamps
E28
E40
E14
LED Tubes
E27
G9
GU10
Accesories Lumax
LED Profiles
LED Strips
Power supplies
High bay
Ceiling lamps
Ceiling lamps Heda
Downlight Heda
LED Panels Heda
Surface mounting Heda
Waterproof LED fixtures Heda
Park Lamps
Street lamps
LED Batten Heda
Power supplies
Accesories
Drivers
Dorbells
Sensors
Garden electrical outlets
Accessories
High bay Lumax
Lighting modules Lumax
Projector Area AL02
Projector Stadium
Ceiling lamps
Downlight Lumax
Surface mounting Lumax
Suspended LED fixtures Lumax
Waterproof LED fixtures Heda
Architectural Lumax
Street lamps
Architectural Lumax